Щасливі разом (“Діти плюс”)

Протягом 2011-2013 рр. благодійна організація “Клуб “Світанок” реалізовувала проект “Щасливі разом”, як виконавчий партнер проекту “Діти плюс”, що впроваджувався ВБО «Всеукраїнська Мережа ЛЖВ» у партнерстві з Фондом Олени Пінчук «АНТИСНІД», CHIД-фондом Елтона Джона та Румунською БО «Romanian Angel Appeal» (RAA) за фінансової підтримки СНІД-фонду Елтона Джона, Британського Фонду “Big Lottery” та Фонду Олени Пінчук «АНТИСНІД» протягом 2008-2013 рр.

Резюме національного проекту
Метою проекту є забезпечення тривалої підтримки ВІЛ-позитивним дітям-сиротам та дітям, враженим епідемією ВІЛ/СНІД, задля покращення якості їх життя та дотримання законних прав.

Проект інтегровано у систему надання послуг ВІЛ-позитивним дітям та їх сім’ям на базі денних центрів/дитячих кімнат у 10 регіонах України. Допомога надається шляхом підтримки перебування дітей у біологічних родинах; сприяння влаштуванню ВІЛ-позитивних дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у сімейні форми виховання. У школах та дитячих садках проект націлений на роботу з персоналом у напрямку формування толерантного ставлення до ВІЛ-позитивних дітей задля забезпечення повноцінного навчального процесу. В рамках проекту також надається психологічна допомога ВІЛ(+) дітям та їх сім’ям на всіх етапах розкриття ВІЛ-позитивного статусу.

Основні напрями діяльності проекту:
Напрям 1. Попередження інституалізації дітей, яких торкнулася епідемія ВІЛ/СНІДу, шляхом забезпечення комплексної підтримки їм та їхнім сім’ям.
Напрям 2. Сприяння влаштуванню ВІЛ-позитивних дітей, котрі перебувають в інтернатних закладах, у сімейні форми виховання через пошук та підготовку потенційних усиновителів, опікунів/піклувальників, прийомних батьків.
Напрям 3. Підвищення обізнаності з питань ВІЛ/СНІД працівників шкіл та дитячих садків з метою формування толерантного ставлення до ВІЛ-позитивних дітей у системі дошкільного та шкільного виховання.
Напрям 4. Надання психоемоційної підтримки дітям віком від 6 до 16 років та їх сім’ям на всіх етапах розкриття ВІЛ-позитивного статусу.

Проект “Щасливі разом” працював в Донецькій області за Напрямом 4. 

Результати проекту:

  • Партнерами проекту в наданні підтримки дітям-сиротам стали співробітники шкіл-інтернатів: медичні працівники Сніжнянської школи (супровід 9 дітей), Донецької (5 дітей) та психолог Миколаївської школи (7 дітей);
  • Послуги психоемоційної підтримки (311 консультації соціальних працівників та 351 консультація психолога) отримали 57 ВІЛ-позитивних дітей, віком від 6 до 16 років, які виховувались в сім’ях або в інтернатних закладах та 37 батьків/опікунів;
  • В роботу проекту працівниками було залучено 15 родин, де виховувались ВІЛ-позитивні та 1 ВІЛ-позитивна дитина-сирота, що виховувалась в інтернаті;
  • Робота соціального працівника, психолога та лікаря допомогла встановити доброзичні відносини та підготувати батьків/опікунів до розмови з дітьми щодо розкриття ВІЛ-статусу;
  • Діти та родини отримали супровід після розкриття ВІЛ-статусу: наданні знання дитині щодо свого ВІЛ-позитивного статусу, значення ВІЛ-інфекції, відповіді на питання; сформовані навички самоконтролю, формування життєвої перспективи та планів на майбутнє, здорового способу життя, залучення дитини до спілкування з іншими ВІЛ-інфікованими дітьми;
  • 19 дітям було розкрито статус з подальшою психологічною підтримкою, з них  4 ВІЛ-позитивних дівчат, що виховуються в сім’ях (13, 12, 8 та 6 років), 1 дівчина-сирота (11 років), 13 ВІЛ-позитивних хлопців (14, 12, 10, 2 дитини по 9 років, 6 дітей по 8 років, 7 та 6 років) та 1 хлопець (9 років) з інтернатного закладу.
  • Було організовано та проведено 14 щомісячних засідань дитячого клубу, в якому взяли участь 57 дітей, залучених до проекту, з них 54 дитини, які знають про свій статус, та 3 дитини, які готуються до розкриття статусу;
  • Проведено 5 груп самодопомоги для 16 батьків/опікунів;
  • Проведено 2 інформаційних заняття за темами «Виховання та вікові особливості дітей», «Розкриття ВІЛ-позитивного статусу дитині», у якому взяли участь 12 батьків/опікунів.